16512

ویسکوز چیست؟

ویسکوز یا viscose نام تجاری الیاف فراوری شده مورد استفاده در صنعت پوشاک و پارچه میباشد.

در نگاه اول با دیدن کلمه فراوری شده بیشتر افراد ویسکوز را با الیاف نایلون و پلی استر که محصولات فراوری شده طی فرایند شیمیایی و مصنوعی هستند مقایسه میکنند در حالی که این کاملا اشتباه است.

هرچند که الیاف ویسکوز فراوری شده هستند و به طور طبیعی همچون ابریشم و کتان در طبیعت وجود ندارندا،ما کاملا پایه طبیعی دارد.حتما میپرسید چگونه؟

ضایعات گیاهی همچون تفاله نیشکر،پوست درختان، ساقه های گیاهی و ... جمع آوری و در کارخانه ابتدا تبدیل به پودر و سپس خمیر میشود و پس از آن با دستگاه های مخصوص الیاف ویسکوز از آن تولید میشود.

در واقع الیاف ویسکوز فرآیندی همچون تولید کاغذ دارد که بر پایه مواد کاملا طبیعی و تولید شده از سلولوز گیاهی است،ولی به صورت فراوری شده در کارخانه تولید میشود.

حالا که تا حدی با چرخه تولید الیاف ویسکوز آشنا شدیم مزایا و معایب این این الیاف پر طرفدار را هم بدانیم.

مزایا پارچه ویسکوز

1.پارچه تولید شده از ویسکوز نسبت بە بقیه الیاف بسیار نرم تر و دارای کشسانی بالاتری میباشد.

2.الیاف ویسکوز به دلیل ریز بافت بودن دارای تنفس و تبادل هوای بالاتری نسبت به دیگر الیاف میباشد و از این رو بهترین گزینه برای تولید لباسهای راحتی و تو خونه ای میباشد.

3.الیاف ویسکوز به طرز چشمگیری رنگ پذیر هستند به این معنی که رنگها هنگام استفاده در الیاف ویسکوز دستخوش کمترین تغییر میشوند،به همین دلیل طیف رنگی لباسهای تولید شده از ویسکوز بسیار وسیعتر است.

4.الیاف ویسکوز از ضایعات گیاهی تولید شده و نقش به سزایی در بازیافت و پاک نگهداشتن طبیعت دارد و همچنین به دلیل طبیعی بودن آن به راحتی در طبیعت تجزیه میشود.

5.قیمت تمام شده الیاف ویسکوز پایینتر از نمونه های طبیعی دیگر چون کتان،ابریشم و ... میباشد و مقرون به صرفه است.

معایب الیاف ویسکوز

1. پارچه تولید شده از الیاف ویسکوز نسبت به نمونه های  تولید شده از الیاف طبیعی مانند کتان زودتر چروک میشود و سریعتر نیاز به اتو کردن دارد.

2. دوام الیاف ویسکوز نسبت به الیاف مصنوعی مانند نایلون کمتر است.

در پایان باید بگوییم که نسبت مزایا به معایب الیاف ویسکوز بسیار بالاتر است و همین موضوع ویسکوز را نزد برند های معتبر تولید پوشاک محبوب کرده است و ما هم در فروشگاه آنلاین پوشاک خانواده چیچو سعی کرده ایم مجموعه ای بزرگ از محصولات تولید شده از ویسکوز را از بهترین برندها برای شما جمع آوری کنیم.

امیدوارم این مطلب آموزنده بوده باشد و در آینده حتما در مورد دیگر الیاف مورد استفاده در صنعت پوشاک نیز توضیح خواهیم داد تا با آگاهی بیشتری انتخاب بفرماید.